CDSOT23-T12C | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDSOT23-T12C |
Description | TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25.9V Clamp 21.61A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CDSOT23-T12C Models |
Category | Power - Peak Pulse 500W |
Mfr | Power Line Protection Yes |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 90pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 25.9V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.61A |