CDSOT23-T12LC
DigiKey Part Number
CDSOT23-T12LCTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-T12LCCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-T12LCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T12LC
Description
TVS DIODE 12VWM 25.9VC SOT23-3
Detailed Description
25.9V Clamp 27A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
CDSOT23-T12LC Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Capacitance @ Frequency
5pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27A (8/20µs)