CRM0805-FX-R100ELF
DigiKey Part Number
CRM0805-FX-R100ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRM0805-FX-R100ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRM0805-FX-R100ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM0805-FX-R100ELF
Description
RES 0.1 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRM0805-FX-R100ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)