CRM1206-JW-472ELF
DigiKey Part Number
CRM1206-JW-472ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRM1206-JW-472ELF
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRM1206-JW-472ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)