MF-NSMF050/16X-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-NSMF050/16X-2 |
Description | FUSE RESET PPTC 1206 0.50A/16V |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 150 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 750 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Polymeric | Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave |
Voltage - Max 16V | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA | Thickness (Max) 0.033" (0.85mm) |
Current - Trip (It) 1 A | Approval Agency cUL, cURus, TUV |
Current - Max 100 A |