MF-RHT300-2
DigiKey Part Number
118-MF-RHT300-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-RHT300-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RHT300-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
33 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
79 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Max
16V
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.346" L x 0.118" W (8.80mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Height - Seated (Max)
0.543" (13.80mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)