MF-USHT020KX-2
DigiKey Part Number
118-MF-USHT020KX-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USHT020KX-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USHT020KX-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USHT020KX-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 200MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 200 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
600 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
5 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Max
20 A