MF-USHT075KX/24-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MF-USHT075KX/24-2 |
Description | PTC RESET FUSE 24V 750MA 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Resistance - Initial (Ri) (Min) 100 mOhms |
Manufacturer Bourns Inc. | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 680 mOhms |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Max 24V | Package / Case 1210 (3225 Metric), Concave |
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA | Size / Dimension 0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm) |
Current - Trip (It) 2.25 A | Thickness (Max) 0.047" (1.20mm) |
Current - Max 20 A | Approval Agency cURus |