MF-USHT075KX/24-2
DigiKey Part Number
118-MF-USHT075KX/24-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-USHT075KX/24-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-USHT075KX/24-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-USHT075KX/24-2
Description
PTC RESET FUSE 24V 750MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 750 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
680 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Max
24V
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.135" L x 0.110" W (3.43mm x 2.80mm)
Current - Trip (It)
2.25 A
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Max
20 A