PWR263S-20-10R0JE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PWR263S-20-10R0JE |
Description | RES 10 OHM 5% 20W D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Ohms ±5% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PWR263S-20-10R0JE Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |