PWR263S-20-15R0JE
DigiKey Part Number
118-PWR263S-20-15R0JETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-PWR263S-20-15R0JECT-ND - Cut Tape (CT)
118-PWR263S-20-15R0JEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR263S-20-15R0JE
Description
RES 15 OHM 5% 20W D2PAK
Detailed Description
15 Ohms ±5% 20W Chip Resistor TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PWR263S-20-15R0JE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.398" L x 0.346" W (10.10mm x 8.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)