SMCJ58CA
DigiKey Part Number
SMCJ58CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ58CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ58CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 16.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ58CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V