SMLJ54CA
DigiKey Part Number
SMLJ54CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ54CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ54CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 34.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ54CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V