SRP0312F-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP0312F-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0312F-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0312F-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0312F-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 3.3A 74 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 3.3 A 74mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
74mOhm Max
Series
Q @ Freq
5 @ 100kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
39MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A