SRP3212A-3R3M
DigiKey Part Number
118-SRP3212A-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3212A-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP3212A-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3212A-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 3.1A 101 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 3.1 A 101mOhm Max 1210 (3225 Metric) Flat Wire
Category
Q @ Freq
5 @ 100kHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
28MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Shielding
Shielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
101mOhm Max