SRR0735A-471M
DigiKey Part Number
SRR0735A-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0735A-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0735A-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0735A-471M
Description
FIXED IND 470UH 260MA 2.8 OHM
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 2.8Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR0735A-471M Models
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
270mA