SRR0735HA-471M
DigiKey Part Number
118-SRR0735HA-471MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR0735HA-471MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR0735HA-471MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0735HA-471M
Description
FIXED IND 470UH 260MA 2.8 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 260 mA 2.8Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
270mA
DC Resistance (DCR)
2.8Ohm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)