SRR4018-3R9Y | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRR4018-3R9Y |
Description | FIXED IND 3.9UH 1.82A 75 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.9 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.82 A 75mOhm Max 1919 (4848 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRR4018-3R9Y Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 75mOhm Max |
Series | Q @ Freq 8 @ 7.96MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Frequency - Self Resonant 60MHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Type Drum Core, Wirewound | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 1919 (4848 Metric) |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm) |
Current - Saturation (Isat) 1.65A | Base Product Number |