SRU1028-151Y
DigiKey Part Number
SRU1028-151YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1028-151YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1028-151YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1028-151Y
Description
FIXED IND 150UH 650MA 518 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 650 mA 518mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1028-151Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
518mOhm
Series
Q @ Freq
18 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
5MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
650mA