SRU1038-101Y
DigiKey Part Number
SRU1038-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRU1038-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRU1038-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRU1038-101Y
Description
FIXED IND 100UH 1.3A 220 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 220mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRU1038-101Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
220mOhm
Series
Q @ Freq
24 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A