TC33X-1-504E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TC33X-1-504E |
Description | TRIMMER 500KOHM 0.15W J LEAD TOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 500 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TC33X-1-504E Models |
Category | Temperature Coefficient ±250ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 500 kOhms | Termination Style J Lead |
Power (Watts) 0.15W | Size / Dimension Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm) |
Tolerance ±25% | Base Product Number |