ZV20K1206201NIR1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZV20K1206201NIR1 |
Description | VARISTOR 33V 200A 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 36.3 V |
Manufacturer Bourns Inc. | Current - Surge 200 A |
Series | Energy 0.8J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 620 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 20 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 26 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 29.7 V | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 33 V | Base Product Number |