ALMD-EL1E-Z2002
DigiKey Part Number
516-ALMD-EL1E-Z2002TR-ND - Tape & Reel (TR)
516-ALMD-EL1E-Z2002CT-ND - Cut Tape (CT)
516-ALMD-EL1E-Z2002DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALMD-EL1E-Z2002
Description
LED AMBER RND SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Amber 590nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, Gull Wing
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
15°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
594nm
Lens Color
Amber
Package / Case
2-SMD, Gull Wing
Millicandela Rating
Height (Max)
7.30mm