MPZI022/F/BL/24/L
DigiKey Part Number
708-2567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZI022/F/BL/24/L
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Piezo Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Wire Leads
Type
Piezo
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
48 V
Electrical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
48 V