MPZI022/F/GN/24
DigiKey Part Number
708-2568-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZI022/F/GN/24
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Piezo Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPZI022/F/GN/24 Models
Illumination Type, Color
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
24 V
Voltage Rating - DC
24 V