MPZI022/F/RD/24
DigiKey Part Number
708-2569-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPZI022/F/RD/24
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Piezo Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPZI022/F/RD/24 Models
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Wire Leads
Type
Piezo
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
24 V
Electrical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V