PF0011/30/48 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PF0011/30/48
DigiKey Part Number
PF0011/30/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0011/30/48
Detailed Description
EDA/CAD Models
PF0011/30/48 Models
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Panel Thickness
0.118" (3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC