PF0033/15/48
DigiKey Part Number
708-PF0033/15/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF0033/15/48
Description
INLET TWIN FUSED P/MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Switch Features
No Breaker/Switch
Series
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.189" (4.8mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Drawer Included, Twin Fused
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC