PX0595/10/28
DigiKey Part Number
PX0595/10/28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0595/10/28
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PNL SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C16 Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PX0595/10/28 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
No
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C16
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Connector Type
Receptacle, Male Blades
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Approval Agency
CSA, ENEC, UL, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC