PX0595/15/63 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 191
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 0
Datasheet
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C16 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0595/15/63
DigiKey Part Number
708-2634-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0595/15/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C16 PANEL QC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 27.40mm x 19.80mm
Connector Style
IEC 320-C16
Panel Thickness
0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC