PX0596/63
DigiKey Part Number
708-1347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0596/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Flange
EDA/CAD Models
PX0596/63 Models
Category
Number of Positions
3
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C20
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Approval Agency
CSA, ENEC, UR, VDE
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC