PX0598/10/63
DigiKey Part Number
PX0598/10/63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0598/10/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
PX0598/10/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Connector Style
IEC 320-C20
Panel Thickness
0.039" (1.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC