PX0707/S/12
DigiKey Part Number
708-1172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0707/S/12
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD SLDR
Detailed Description
12 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating
UL94 HB
Part Status
Active
Features
Board Lock
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12 (Power)
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
50VAC/DC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C