PXMBNI23FPM19ASCM20
DigiKey Part Number
708-2250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXMBNI23FPM19ASCM20
Description
CONN RCPT MALE 19POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Brass
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M23-19
Voltage Rating
150VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C