PXPPVC12TSFM12AFBIFB
DigiKey Part Number
708-PXPPVC12TSFM12AFBIFB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXPPVC12TSFM12AFBIFB
Description
CONN SPLIT M12 12POS F-M-F
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Bulgin
Fastening Type
Threaded
Series
Housing Material
Polyvinyl Chloride (PVC)
Features
Coupling Nut
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Distributor T-Shaped
Shielding
Unshielded
Convert From (Adapter End)
Female Sockets
Current Rating (Amps)
1.5A
Convert To (Adapter End)
Male Pins (2)
Voltage Rating
30V
Shell Size - Insert (Convert From)
M12
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C