ARCS8536DL050A9
DigiKey Part Number
4506-ARCS8536DL050A9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARCS8536DL050A9
Description
RES SHUNT 50 UOHM 0.5% 50W
Detailed Description
50 µOhms ±0.5% 50W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Element 100ppm/°C Shunt Fixture, 64mm Pitch
Resistance
50 µOhms
Series
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Mounting Type
Shunt Fixture, 64mm Pitch