ARCS8536FL050S4
DigiKey Part Number
4506-ARCS8536FL050S4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARCS8536FL050S4
Description
RES SHUNT 50 UOHM 1% 50W
Detailed Description
50 µOhms ±1% 50W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Element ±100ppm/°C Shunt Fixture, 64mm Pitch
Resistance
50 µOhms
Series
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Mounting Type
Shunt Fixture, 64mm Pitch