8121J81ZGE22
8121J81ZGE22
8121J81ZGE22
DigiKey Part Number
CKN4025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8121J81ZGE22
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard Panel Mount, Snap-In
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8121J81ZGE22 Models
Category
Voltage Rating - DC
28 V
Mfr
Actuator Type
Square, Button
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Tray
Color - Actuator/Cap
Black
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Features
Tactile Feedback
Type
Standard
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Circuit
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
60,000 Cycles
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
120 V