PTS647SK38SMTR2 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS647SK38SMTR2LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-PTS647SK38SMTR2LFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-PTS647SK38SMTR2LFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS647SK38SMTR2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
EDA/CAD Models
PTS647SK38SMTR2 LFS Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
4.50mm x 4.50mm
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
250gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
3.80mm