SFS12WSSMTR LFS
DigiKey Part Number
108-SFS12WSSMTRLFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
108-SFS12WSSMTRLFSCT-ND - Cut Tape (CT)
108-SFS12WSSMTRLFSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFS12WSSMTR LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.1A 35V
EDA/CAD Models
SFS12WSSMTR LFS Models
Outline
12.00mm x 12.00mm
Operating Force
970gf
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.1A @ 35VDC
Switch Travel
0.80mm
Actuator Height off PCB, Vertical
4.95mm