BZX84C6V2 TR
DigiKey Part Number
BZX84C6V2CSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C6V2CSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C6V2CSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V2 TR
Description
DIODE ZENER 6.2V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms