CMOD2004 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMOD2004TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMOD2004TRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMOD2004TRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMOD2004 TR PBFREE
Description
DIODE STANDARD 240V 200MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 240 V 200mA Surface Mount SOD-523
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed