CMPD3003C TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMPD3003CTRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
1514-CMPD3003CTRPBFREECT-ND - Cut Tape (CT)
1514-CMPD3003CTRPBFREEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMPD3003C TR PBFREE
Description
DIODE ARRAY GP 180V 200MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 180 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.15 V @ 300 mA
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 nA @ 125 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
180 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA