CM06M-10P24-BA-1
DigiKey Part Number
2603-CM06M-10P24-BA-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CM06M-10P24-BA-1
Description
6MM ANALOG BACK ELECTRET
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-24dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CM06M-10P24-BA-1 Models
Category
S/N Ratio
68dB
Manufacturer
Challenge Electronics
Voltage - Rated
4.5 V
Packaging
Tray
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Part Status
Active
Current - Supply
500 µA
Type
Electret Condenser
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Solder Pads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.110" (2.80mm)