CT11P-25S410-2
DigiKey Part Number
2603-CT11P-25S410-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CT11P-25S410-2CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CT11P-25S410-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT11P-25S410-2
Description
BUZZER PIEZO 5V 12X12MM" W SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 3mA 4.1kHz 70dB @ 5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
EDA/CAD Models
CT11P-25S410-2 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 5V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
3mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
5 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
1 ~ 25V
Size / Dimension
0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Frequency
4.1kHz
Height - Seated (Max)
0.067" (1.70mm)