CT18P-18S200-1
DigiKey Part Number
2603-CT18P-18S200-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CT18P-18S200-1CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CT18P-18S200-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT18P-18S200-1
Description
BUZZER PIEZO 12V 18X18MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 12 V 5mA 2kHz 90dB @ 12V, 10cm Surface Mount Solder Pads
EDA/CAD Models
CT18P-18S200-1 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
90dB @ 12V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
5mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
12 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
18V
Size / Dimension
0.709" L x 0.709" W (18.00mm x 18.00mm)
Frequency
2kHz
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)