APXE4R0ARA561MH70G
DigiKey Part Number
565-APXE4R0ARA561MH70GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXE4R0ARA561MH70GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXE4R0ARA561MH70GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXE4R0ARA561MH70G
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
Detailed Description
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXE4R0ARA561MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.95 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)
Capacitance
560 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm