APXF6R3ARA331MF61G
DigiKey Part Number
565-APXF6R3ARA331MF61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXF6R3ARA331MF61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXF6R3ARA331MF61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXF6R3ARA331MF61G
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
330 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXF6R3ARA331MF61G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Capacitance
330 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm