APXG160ARA221MF80G
DigiKey Part Number
565-4283-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-4283-1-ND - Cut Tape (CT)
565-4283-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXG160ARA221MF80G
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V SMD
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 15000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXG160ARA221MF80G Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm