APXS6R3ARA391MH70G
DigiKey Part Number
565-APXS6R3ARA391MH70GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-APXS6R3ARA391MH70GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-APXS6R3ARA391MH70GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXS6R3ARA391MH70G
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
APXS6R3ARA391MH70G Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
3.22 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
390 µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm